Pokolenie Z to osoby urodzone w latach 1995 – 2012r. Jest to bardzo zróżnicowana grupa, w której niektóre osoby są aktywne zawodowo już od 10 lat, a inne dopiero wchodzą na rynek pracy.
Jest to również generacja, która w większości dorastała w świecie cyfrowym, a smartfony i media społecznościowe to ich codzienność. Podejście do pracy Pokolenia Z znacznie różni się od poprzednich pokoleń.
W tym obszarze stawiają oni na:
- elastyczność,
- możliwość pracy w trybie zdalnym lub hybrydowym,
- zadaniowy tryb pracy.
Jest to również pokolenie, które:
- zorientowane jest na osobiste potrzeby,
- posiada umiejętność szybkiej adaptacji do zmieniającego się środowiska biznesowego,
- jest ostrożne i nieufne, bada i weryfikuje opinie na temat przyszłego pracodawcy,
- nie jest tak przywiązane do swojego miejsca pracy, jak poprzednie pokolenia.
Oczekiwane cechy miejsca pracy jak i forma zaangażowania osób z Pokolenia Z, stawiają przed przedsiębiorstwami nowe wyzwania, które związane są z redefinicją miejsca pracy, jak również zwróceniem większej uwagi na używane systemy i technologie.
Odpowiedzią na tego typu wyzwania może być nowoczesny system ERP – enova365, którego wdrożenie odgrywa ważną rolę w kształtowaniu miejsca i warunków pracy oraz otwiera je na potrzeby Pokolenia Z.
Spis treści artykułu
- Pokolenie Z – kim są i czego oczekują w miejscu pracy?
- System ERP przyjazny dla Pokolenia Z
- Perspektywa pracodawcy i most pokoleniowy
- Podsumowanie
Pokolenie Z – kim są i czego oczekują w miejscu pracy?
Pokolenie Z – jak czytamy na stronie Agencji pracy Ranndstad – nazywane także Zoomersami, Gen Z lub Postmilenialsami to cyfrowi tubylcy. „Do tej generacji należą osoby urodzone po 1995 r,. które od najmłodszych lat otoczone są nowoczesnymi narzędziami technologicznymi i z całkowitą swobodą poruszają się w wirtualnej rzeczywistości.” (źródło dostępne tutaj)
Pokolenie Z biegle obsługuje komputery, telefony, tablety oraz aplikacje. Jest również nazywane multitaskowcami – w trakcie rozmowy z innymi, mogą równocześnie przeglądać media społecznościowe i śledzić trendy.
Pod względem charakteru są to osoby asertywne i bardzo pewne siebie. Stawiają jasne wymagania i chętnie wyrażają swoje opinie. Cenią niezależność i możliwość samorealizacji. Są pragmatykami, realistycznie podchodzą do życia osobistego i zawodowego, w przeciwieństwie do Milenialsów.
Badanie „Pokolenia na polskim rynku” przeprowadzone przez Grafton Recruitment Polska w artykule opisuje PARP. Możemy tam przeczytać, że Pokolenie Z oczekuje od swoich pracodawców, podzielania ich systemu wartości, okazania zrozumienia dla ich priorytetów życiowych oraz wsparcia w ich działalności pozazawodowej, np. społecznej, charytatywnej czy obywatelskiej.
Natomiast pracodawcy w tym samym badaniu, opisują Pokolenie Z, jako osoby, które szybko się uczą oraz potrzebują zachowania „work-life balance”. Ponadto osoby te najchętniej i najlepiej odnajdują się w obszarze nowoczesnych technologii.
Pokolenie Z ceni sobie otwartą komunikację z przełożonymi, oczekuje regularnego feedbacku na temat swojej pracy oraz zdefiniowanych ścieżek rozwoju i możliwości awansu w firmie.
Ponadto od swojego miejsca pracy oczekują nowoczesnych narzędzi, możliwości kontaktu za pomocą różnych komunikatorów oraz możliwości pracy w modelu zdalnym lub przynajmniej hybrydowym.
System ERP przyjazny dla Pokolenia Z
Osoby z Pokolenia Z w pracy oczekują intuicyjnych i mobilnych narzędzi. Długie szkolenia z obsługi skomplikowanych systemów są dla nich nie do przejścia. Naszym zdaniem system ERP enova365 jest odpowiedzią zarówno na potrzeby młodych osób, jak i na wyzwania, przed jakimi stają dzisiejsi pracodawcy.
Dlaczego enova365 sprawdza się dla osób z tego pokolenia?
Dostępność i mobilność
enova365 to system, który umożliwia pracę na różnych urządzeniach, np. na komputerze oraz na smartfonie. To świetne rozwiązanie dla firm, które pracują w modelu zdalnym lub hybrydowym. Bez względu na lokalizacje użytkownicy mają dostęp do niezbędnych dokumentów, harmonogramów i informacji. Ponadto w systemie istnieje możliwość komunikacji za pomocą Ankiet oraz Konwersacji.
Intuicyjność
System enova365 to narzędzie intuicyjne, o przyjaznym interfejsie. W systemie istnieje możliwość nadawania różnych stopni dostępu, tak aby użytkownicy widzieli wyłącznie funkcje, które dotyczą ich aktualnego stanowiska. Wprowadza to przejrzystość i zrozumiałość, którą Pokolenie Z doskonale zna i rozumie.
Automatyzacja procesów
Zautomatyzowanie codziennych, powtarzalnych czynności to jedna z najbardziej pożądanych funkcjonalności systemu ERP. System enova365 automatyzuje procesy biznesowe oraz jest wsparciem powtarzalnych czynności administracyjno-biurowych. Dzięki modułowi Workflow oraz DMS (Document Management System) większość dotychczasowej „papierologii” zostaje przeniesiona do obsługi przez system. Pokolenie Z nie lubi poświęcać czasu na zadania, które w ich rozumieniu nie przynoszą wartości.
Samoobsługa pracownicza
Pokolenie Z jest przyzwyczajone do samodzielnego zarządzania wieloma aspektami, często w aplikacjach mobilnych. System enova365 znacznie zwiększa komfort pracy oraz komunikacji między innymi z działem kadr.
W enova365 w Pulpicie Pracownika użytkownik ma możliwość składania różnego rodzaju wniosków kadrowych, np. dotyczących zmiany danych osobowych czy chęci pójścia na urlop. Manager w Pulpicie Kierownika może zaakceptować wniosek lub go odrzucić, a pracownik otrzymuje powiadomienie, kiedy jego podanie zostanie rozpatrzone.
Transparentność procesów HR
Pokolenie Z przyzwyczajone jest do ciągłego i natychmiastowego dostępu do informacji, co przekłada się na takie same potrzeby w życiu zawodowym. Dlatego młodzi pracownicy oczekują, że ich pracodawcy będą stosować otwartą politykę w zakresie wynagrodzeń, ścieżek kariery oraz systemów ocen.
Dzięki cyfryzacji dokumentów kadrowych oraz elektronicznemu obiegowi dokumentów, pracownicy mają łatwy dostęp do swoich danych kadrowych, wniosków urlopowych i benefitów. To eliminuje konieczność bezpośredniego kontaktu z działem HR w codziennych sprawach.
Perspektywa pracodawcy i most pokoleniowy
Nowoczesne systemy ERP, takie jak enova365 spełniają oczekiwania Pokolenia Z, ale są również wsparciem dla pracodawców i kadry managerskiej. Ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego partnera wdrożeniowego, który zapewni nie tylko techniczne zaplecze, ale również będzie wsparciem w cyfrowej transformacji firmy w kierunku nowoczesności.
Partner wdrożeniowy zapewni doradztwo na najwyższym poziomie, oraz zaproponuje szkolenia dostosowane nie tylko pod względem stanowisk, ale również pod względem wieku i umiejętności.
Co więcej, enova365 może pomóc w budowaniu mostu pokoleniowego w firmie. Dzięki różnym interfejsom, przejrzystej obsłudze i intuicyjnym funkcjonalnościom, system jest przyjazny zarówno dla młodszych pracowników, jak i bardziej doświadczonych.
Lokalna baza wiedzy, tutoriale oraz dopasowane szkolenia sprawiają, że każda grupa wiekowa pracowników może efektywnie korzystać z enova365, co przekłada się na lepszą współpracę zespołu.
Podsumowanie
Pokolenie Z oczekuje nowoczesnych, mobilnych i intuicyjnych narzędzi pracy. System ERP, taki jak enova365 może pełnić rolę narzędzia wspierającego efektywność i satysfakcję w miejscu pracy. Firmy, które użyją nowoczesnych rozwiązań technicznych mają przewagę jako pracodawcy na rynku pracy wśród młodszych kandydatów.
W dobie cyfryzacji i ewoluujących modeli pracy, inwestycja w nowoczesny system ERP, taki jak enova365 to krok w stronę cyfrowej transformacji firmy. Dzięki temu młodzi ludzie z Pokolenia Z chętniej zainteresują się pracą w przedsiębiorstwie, które stawia na nowoczesne rozwiązania i rozwój. Ich zaangażowanie w sprawy firmy i lojalność mogą być większe niż w przypadku przedsiębiorstw, które pracują na mniej intuicyjnym oprogramowaniu.
Proces wdrożenia systemu to przede wszystkim wprowadzenie unowocześnienia w modelu pracy, a nie tylko kwestie związane z oprogramowaniem. Dzięki zmianom i otwarciu się na nowe, firmy mogą dostosować się do potrzeb kolejnych pokoleń w pracy.